Zgodnie z Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2024 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o drogach publicznych „Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii
dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi” (Art.8.1). I dalej:
2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.
3. Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.
Przekładając to na język mniej formalny, na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a te ustalone przez zarządcę drogi oraz w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale tylko w zakresie koniecznym do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób. Tym samym możliwa jest jazda bez zapiętych pasów, trzymając w ręce telefon, czy chociażby nie ma ograniczeń w parkowaniu (chyba że zabraniają tego znaki). Nie jest jednak tak, że Policja na drodze wewnętrznej nie może ukarać kierowcy. Stanie się tak, jeżeli spowoduje on wypadek lub zagrożenie dla innych użytkowników drogi, czy też będzie prowadził samochód po spożyciu alkoholu.
Podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi (pod rygorem mandatu, który może zostać nałożony przez Policję lub Straż
Miejską), formułując organizację na nich, mają obowiązek stosować znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikające z Prawa o ruchu drogowym oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy.
Początek drogi wewnętrznej określa znak D-46 „droga wewnętrzna”, a jej koniec D-47 „koniec drogi wewnętrznej”, jednak nie zawsze, bo jest wyjątek. Jeżeli zarządca drogi wewnętrznej chce, aby na niej miały zastosowanie przepisy ruchu drogowego, takie same jak na drodze publicznej, to wystarczy, że umieści przy wjeździe znak D-52 „strefa ruchu” i przy wyjeździe znak D-53 „koniec strefy ruchu”, już bez konieczności ustawiania znaków D-46 oraz D-47. Wynika to z definicji strefy ruchu, zgodnie z którą jest to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Należy mieć na uwadze, iż poruszając się po strefie ruchu – pomimo że jest to teren w całości lub częściowo prywatny – obowiązują na nim wszystkie przepisy zawarte w ustawie o ruchu drogowym, tym samym Policja i Straż Miejska mają prawo karać za wszystkie popełnione względem niego wykroczenia.
Warto pamiętać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej (również ze strefy ruchu) jest ona podporządkowana względem drogi publicznej, czyli włączamy się do ruchu, a zatem konieczne jest ustąpienie pierwszeństwa wszystkim pojazdom.