Gniazda w ZTE MC888 5G, czyli jego wygląd z tyłu
Zrzut z panelu zarządzania ZTE MC888 5G
KONIEC GALERII
Nasycenie oczu
Jedna z prawd rynkowych głosi, że kupuje się oczami. Wydaje się, iż ZTE zna ją doskonale, bo przyłożył się do wyglądu MC888 5G. Posiada on owalny, lekko spłaszczony kształt, który jest miły dla oka. Również w dotyku sprawia przyjemne wrażenie. Dodatkowo producent przewidział, iż niektórzy mogą mieć obawy, czy nie spadnie z wyznaczonego dla niego miejsca i wyposażył jego spód w antypoślizgową otoczkę robiącą za jedną dużą nóżkę. Brawo. Jeżeli wszystko zostało podłączone jak należy oraz działa prawidłowo sygnalizowane jest to subtelnie
świecącymi się ledami. Wygląd routera jest domowy, a nie przemysłowy. Naprawdę nie ma konieczności umieszczania ZTE MC888 5G w zamkniętej szafie.
ZTE wyposażył MC888 5G w dwa gniazda LAN (umożliwiają przewodowy dostęp do sieci internetowej lub tworzenia sieci komputerowych). To doskonała informacja. Jednak w naszym przypadku zabrakło dwóch dodatkowych. Oczywiście, mając w zasobach przynajmniej jeden hub, ten niedostatek łatwo zniwelować, jednak jest to kolejne urządzenie, które musi być podpięte do prądu. To jednakże drobna rysa na dotychczas nieskazitelnym wizerunku.
Konfiguracja
Zawartość pudełka jest kompletna. Oprócz routera, zasilacza oraz kabla internetowego, znalazła się w nim skrócona instrukcja obsługi, która jest po polsku i, co najważniejsze, jest czytelna. Jest także wystarczająca, aby średnio zaawansowana technologicznie osoba, jednak niemająca problemów ze zrozumieniem języka polskiego, bez problemu uruchomiła oraz skonfigurowała ZTE MC888 5G. Można by - lekko przewrotnie - nawet stwierdzić, że uruchomienie go oraz konfiguracja sieci wi-fi jest zbyt prosta. Ot wystarczy włożyć do routera kartę SIM, włączyć go, odczekać chwilę aż się uruchomi, a następnie wyszukać w urządzeniu z włączonym wi-fi odpowiednią sieć oraz wpisać hasło do niej (powyższe parametry znajdują się na obudowie MC888 5G) i... tyle.
Korzystanie z panelu za pośrednictwem przeglądarki internetowej nie wymaga większego zaawansowania technologicznego. Menu jest w języku polskim oraz logicznie
poukładane. Ilość parametrów do skonfigurowania może najprawdopodobniej być niewystarczająca tylko dla geeków. My nimi nie jesteśmy, więc rozwiązanie zaproponowane przez ZTE idealnie trafiło w nasze oczekiwania. Tym samym skonfigurowanie ZTE MC888 5G „pod siebie” okazało się szybkie, bezstresowe oraz nie wymagało wspierania się wyszukiwarką internetową. Super.
Porównanie
Wygląd wyglądem, konfiguracja konfiguracją, ale najważniejsze jest działanie ZTE MC888 5G oraz odpowiedź na postawione we wstępie testu pytanie. Aby maksymalnie zminimalizować przypadkowość wyników, router LTE wytypowany do porównania nie tylko stał w tym samym miejscu co MC888 5G, ale również wyprodukowany został przez ZTE. Pomiary również sczytywaliśmy w tym samym momencie, a za ich miernik posłużył Speedtest. Zgodnie z jego wskazaniami - bez względu na to ile razy, w jakich porach dnia czy nocy dokonywaliśmy sprawdzania prędkości - zawsze na ZTE MC888 5G były one większe, i to dużo. Standardowo przynajmniej sześciokrotnie, a nierzadko i dziesięciokrotnie. Przy tak dużych różnicach w wartościach nadszedł czas na organoleptyczne sprawdzenie, czyli surfowanie po internecie. I tutaj przyszło delikatne rozczarowanie. Wbrew oczekiwaniom zmiana nie była zauważalna, a strony nie ładowały się wyraźnie szybciej. Kiedy powoli zaczynaliśmy mieć wątpliwości co do prawdziwości wskazań Speedtestu, a przynajmniej tych z MC888 5G, zmieniliśmy sposób korzystania z internetu i staliśmy się „zasysaczami” plików o dużej wadze. I wtedy różnica „uderzyła nas prosto w czoło”. Kiedy już dawno delektowaliśmy się zawartością plików (również maili) ściągniętych za pośrednictwem ZTE MC888 5G, te trafiające do nas przez sieć LTE jeszcze znajdowały się w drodze. Ten sposób wykorzystania internetu mobilnego i sieci 5G najdobitniej uwypukla oferowaną przez nią prędkość, a co za tym idzie komfort pracy.
Niestety, internet mobilny, ze względu na obciążenie nadajników, nie może poszczycić się tak wysoką przewidywalnością prędkości łącza, jak chociażby światłowód. Tym samym te same pomiary o tej samej porze i dniu tygodnia mogą różnić się między sobą. Tak również było w naszym przypadku. Jednak przez cały okres testu różnica pomiędzy prędkościami połączenia – LTE kontra 5G – zawsze wypadała na korzyść tej drugiej sieci i nigdy nie były one zbliżone do siebie. Do stabilności połączenia ZTE MC888 5G również nie można mieć jakichkolwiek zastrzeżeń. Obojętne, czy „prawie się nudził”, czy równocześnie obsługiwał kilkanaście urządzeń, nie wykazywał jakiejkolwiek niestabilności i ponadnormatywnego opóźnienia.
Ekscytacja i otrzeźwienie
ZTE MC888 5G dostępny jest obecnie w okolicach 1000 PLN. To adekwatna cena do jego możliwości oraz kultury pracy. Różnica w cenie pomiędzy stacjonarnym routerem LTE, a tym obsługującym 5G wymaga dopłaty nawet 50% i więcej (w przeliczeniu na złotówki to kilkaset złotych). To dla większości osób może być odczuwalna kwota. Jednak odzwierciedla ona różnice w prędkości działania, przynajmniej jeżeli weźmie się pod uwagę testowany egzemplarz ZTE MC888 5G i jego odpowiednik LTE. Czy zatem warto „przesiąść się” na sieć 5G? Wszystko zależy od tego w jaki sposób konsumuje się treści z internetu. Jeżeli wykorzystuje się go do przeglądania stron oraz odczytywania maili, zmiana sieci z LTE na 5G będzie praktycznie nieodczuwalna i można poczuć rozczarowanie. Jeżeli jednak przez internet transferuje się duże pliki czy też maile o wysokiej wadze, to sieć 5G znacznie przyspieszy te procesy. Dodatkowo, w naszym przypadku okazało się, że połączenie jest tak stabilne i szybkie, iż można zapomnieć, że korzysta się z internetu mobilnego. A zatem, jeżeli jesteś w zasięgu sieci 5G, a dodatkowe kilkaset złotych wydane na router jest akceptowalne, to skieruj swoje kroki po ZTE MC888 5G, przynajmniej żeby go sprawdzić u siebie. Naszym zdaniem warto i nie będziesz chciał się z nim rozstać.
Specyfikacja ZTE MC888 5G:
Standard sieci: NSA&SA 5G: n1/3/7/8/20/38/41/77/78, LTE: B1/3/7/8/20/28/38, UMTS: B1/8
Wi-fi: 802 11a/b/g/n/ac/ax, 2.4&5 GHz Dual Band, 2x2 MIMO, 4K QAM, 160 MHz
Interfejs: 1x WAN/LAN, 1x LAN 1G, 1x RJ11
Wymiary: 182 x 124 x 70 mm