Zasada prawej ręki (nazywana również regułą prawej ręki) ma bardzo prostą definicję: jeżeli znaki nie stanowią inaczej, to pojazd znajdujący się po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo.
Skrzyżowania równorzędne
Jednymi z najpowszechniejszych miejsc gdzie zastosowanie ma zasada prawej ręki są skrzyżowania równorzędne, czyli bez ustalonego
pierwszeństwa. Określa ona wtedy pierwszeństwo wjazdu na nie. Zgodnie z nią, jako pierwszy na skrzyżowanie może wjechać pojazd, po którego prawej stronie nie znajduje się inny. Prawidłowe zachowanie od kierowcy wymaga zatem sprawdzenia, czy z prawej strony skrzyżowania nie znajduje się inny pojazd, a jeżeli droga jest pusta, oznacza to iż posiada on pierwszeństwo we wjeździe na powyższe skrzyżowanie. Tego typu skrzyżowania bardzo często można spotkać na drogach wewnętrznych, czy też osiedlowych, ale nie tylko. Na szczególną uwagę zasługują duże parkingi sklepowe. Znaczna ich część posiada wyraźne oznaczenia dotyczące pierwszeństwa przejazdu, jednak występują i takie które są ich pozbawione. Wówczas, i to pomimo iż może się wydawać że poruszamy się drogą z pierwszeństwem – jest prosta i pozbawiona miejsc parkingowych – to każdy samochód dojeżdżający do naszej drogi z prawej strony, posiada pierwszeństwo. Do podobnych sytuacji, które nierzadko rodzą konflikty, dochodzi na stacjach benzynowych, gdzie z różnych stron kierowcy objeżdżają dystrybutory, aby następnie poruszać się tą samą drogą. Wtedy również obowiązuje zasada prawej ręki, a co za tym idzie ten znajdujący się po prawej stronie ma pierwszeństwo.
Drogi o wielu pasach
Na drogach posiadających więcej niż jeden pas ruchu również obowiązuje zasada prawej ręki, a stosowanie się do niej jest szczególnie istotne jeżeli tych pasów jest więcej niż dwa. Przy drogach trzypasmowych jednym z najczęstszych przypadków, jest próba wjazdu na środkowy pas ruchu, przez kierowcę dotychczas poruszającego się skrajnie lewym pasem oraz tego z pasa skrajnie prawego. Zgodnie z powyższą zasadą, pierwszeństwo
wjazdu na środkowy pas ma ten pojazd, który dotychczas poruszał się prawym pasem.
Zasada prawej ręki nie obowiązuje jeżeli kończy się prawy pas, również jeżeli jest to pas rozbiegowy. Wtedy pojazdy poruszające się nim nie mają pierwszeństwa, a reguły prawidłowego zachowania w powyższym przypadku wyznacza jazda na suwak. Zgodnie z nią kierowca jadący pasem, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, powinien wpuścić przed siebie jeden pojazd lub zespół pojazdów z kończącego się pasa.
Nieoczywiste miejsca
Zgodnie z zasadą prawej ręki należy poruszać się również w momencie zwężenia drogi dwupasmowej do jednopasmowej, ale jeżeli powyższe zwężenie następuje dwustronnie, a nie kończy się jeden z pasów ruchu. Wtedy pojazdy znajdujące się dotychczas na prawym pasie (skrajnym) mają pierwszeństwo przed tymi na lewym (wewnętrznym).
Zasada prawej ręki obowiązuje również w trakcie skrętu w lewo na drogę o wielu pasach ruchu. Jeżeli z przeciwnej strony pojazd skręca w prawo, w tą samą drogę, to konieczne jest ustąpienie mu pierwszeństwa. Dotyczy to nie tylko samego przejazdu, ale również pozostawienia mu wszystkich pasów drogi do wyboru. Gdyż, zgodnie z przepisami, może on zająć dowolny jej pas, tak skrajnie lewy, jak również prawy. W tym przypadku, jeżeli dojdzie do stłuczki, to zawsze wina będzie po stronie kierowcy skręcającego w lewo, nawet jeżeli starał się on zająć skrajnie lewy pas.