Czym jest ubezpieczenie assistance?
Ubezpieczenie assistance należy do dobrowolnych polis, które chronią przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych sytuacji, do których może dojść podczas podróży. Zakres ochrony tego rodzaju może być bardzo szeroki i różny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dlatego przed zakupem polisy warto sprawdzić OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To tam kierowca znajdzie
informacje, w jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie, jakie są wyłączenia odpowiedzialności. Innymi słowy, na co i kiedy może liczyć poszkodowany.
Ubezpieczenie samochodu assistance można nabyć wraz z obowiązkową polisą OC, ale także jako assistance krótkoterminowe, działające np. przez 9, 15 lub 31 dni. Krótkoterminowe ubezpieczenie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy kierowca planuje dalszą podróż własnym samochodem. Taka polisa daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w przypadku awarii samochodu kierowca i pasażerowie otrzymają stosowną pomoc. Ponieważ zakres ubezpieczenia może być różny, różna jest także wysokość składki.
Co obejmuje ubezpieczenie assistance?
Zarówno roczne, jak i krótkoterminowe assistance może obejmować różnego rodzaju pomoc. Najczęściej są to:
· naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia;
· dostarczenie paliwa, gdy go zabraknie;
· wymiana paliwa, jeśli doszło do zatankowania niewłaściwego;
· holowanie pojazdu do miejsca zamieszkania lub najbliższego warsztatu (do limitu kilometrów określonego w umowie lub bez limitu kilometrów);
· samochód zastępczy, czasem także pokrycie kosztów wynajmu auta;
· transport kierowcy i pasażerów;
· dostarczenie części zamiennych;
· wymianę koła;
· pomoc w przypadku rozładowania akumulatora;
· pomoc polegającą na otwarciu pojazdu, gdy zdarzyło się zatrzaśnięcie kluczyków.
Zakres polisy może obejmować również wsparcie tłumacza, organizację zakwaterowania dla podróżnych, pokrycie kosztów podróży powrotnej, a nawet złomowanie pojazdu. Assistance zadziała także, gdy niezbędna
jest pomoc medyczna czy wsparcie psychologa.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie ustalać zakres polisy, dlatego, by dobrać je do swoich potrzeb, należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
W jakich sytuacjach zadziała assistance?
Aby sprawdzić, w jakich sytuacjach zadziała assistance krótkoterminowe lub całoroczne, ponownie należy zajrzeć do warunków ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to pomoc w razie czysto technicznych problemów z pojazdem. Zadziała w razie awarii samochodu, wypadku, ale również kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie assistance sprawdzi się także, gdy pomocy potrzebują sami podróżujący. Jakiego rodzaju wsparcie może obejmować?
· udzielenie informacji o komunikacji publicznej, warsztatach samochodowych, miejscach noclegowych (hotele, pensjonaty);
· organizację transportu zwierzęcia do lecznicy lub do opiekuna tymczasowego;
· transport podróżnych do miejsca zakwaterowania lub zorganizowanie podróży powrotnej;
· konsultację z internistą, pediatrą lub innym specjalistą;
· zorganizowanie parkingu, jeśli warsztat będzie nieczynny.
Ubezpieczenie assistance to produkt, który zadziała na terenie Polski, ale również w krajach Europy.
Przed wyborem polisy warto sprawdzić zakres terytorialny ubezpieczenia – to szczególnie istotne w przypadku osób, które podróżują poza granice kraju.
Czym jest krótkoterminowe assistance?
Assistance krótkoterminowe jest ubezpieczeniem, które jest zawierane na konkretny czas, zazwyczaj wyjazdu. Zapewnia ochronę przez kilka, kilkanaście dni lub miesiąc.
Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale pozwala na dużą elastyczność – kierowca może je wykupić nawet kilka razy w roku - zawsze wtedy, gdy potrzebuje ochrony. Krótkoterminowe assistance pozwala też zminimalizować koszty – kierowca nie musi płacić za cały rok. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych można dowolnie określić czas trwania takiej umowy, dopasowując ją do własnych wymagań.
Assistance krótkoterminowe najczęściej przydaje się osobom, które:
· wyjeżdżają na wakacje lub ferie własnym samochodem;
· planują wyjazd służbowy do innego kraju;
· wybierają się do pracy sezonowej w innym państwie należącym do UE.
Zdjęcie: David Talley /unsplash
Krótkoterminowe assistance wybierane jest zatem przez kierowców, którym dłuższe i dalsze wyjazdy nie przytrafiają się zbyt często. Ci, którzy podróżują dużo i daleko, częściej decydują się na wykupienie całorocznej ochrony.
Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?
Jeśli planujesz zakup assistance krótkoterminowego, musisz zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii:
· okres karencji, czyli od kiedy ubezpieczenie assistance zacznie obowiązywać (od kiedy będziesz objęty ochroną);
· limit kilometrów holowania – zastanów się, czy jest on dla ciebie wystarczający np. w przypadku tej konkretnej podróży zagranicznej;
· zakres terytorialny – na terenie których państw będziesz objęty ochroną, czy akurat tam, dokąd planujesz podróż;
· limit dób, na które zostanie ci przyznany pojazd zastępczy;
· limit dób noclegu dla podróżnych;
· ograniczenie wieku pojazdu – wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje limit wieku, powyżej którego nie oferują polisy ASS.
Najistotniejsze jest jednak, aby dobrać zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb – wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Jak kupić ubezpieczenie assistance?
Zanim kupisz assistance krótkoterminowe, sprawdź oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde TU proponuje ASS na krótszy czas niż rok. Mimo to na rynku nie brak firm, które mają w sprzedaży taki produkt – to np. AXA Partners, Europ Assistance, Uniqa, Generali czy Warta.
Aby kupić assistance krótkoterminowe, należy udać się osobiście do placówki ubezpieczyciela. Produkty od AXA i Europ Assistance można zakupić korzystając z internetowego kalkulatora – to warianty na 9, 16 lub 31 dni. Zakup polisy przez internet jest bardzo prosty, wystarczy podać najważniejsze informacje jak cel podróży (czy tylko Polska, czy również kraje Europy), okres, przez jaki ma obowiązywać ochrona, a także markę, model i rok produkcji samochodu. Istotne jest też, od kiedy potrzebne jest ubezpieczenie.
Krótkoterminowa polisa assistance a miniassistance
Zastanawiasz się, czy wybrać assistance krótkoterminowe, czy mini assistance? Ubezpieczenia te różnią się zakresem ochrony oraz czasem obowiązywania. Oba stanowią dodatkową ochronę w trakcie podróży. Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe kupuje się na określony czas, np. 7 czy 15 dni. Umowę można podpisać w dowolnym momencie, nawet kilka razy w ciągu roku. Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe umożliwia naprawę w miejscu awarii, zapewnia holowanie auta, stanowi także zabezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu.
Miniassistance jest najczęściej bezpłatnym dodatkiem do ubezpieczenia OC lub AC. Co prawda polisa taka zapewnia ochronę przez cały rok, jednak jej zakres jest bardzo ograniczony. Oznacza to, że często sprowadza się do pomocy w razie wypadku lub kolizji, natomiast będzie niewystarczające, by skorzystać ze wsparcia w przypadku awarii.
Miniassistance działa zazwyczaj jedynie na terenie Polski. Zapewnia też niski limit holowania, np. do najbliższego warsztatu lub do 100 km od miejsca zdarzenia. Kierowca wybierający się na zagraniczny wyjazd powinien rozważyć raczej zakup assistance krótkoterminowego niż poprzestać na wersji mini.
Czy opłaca się kupić assistance krótkoterminowe?
Rozważasz zakup assistance krótkoterminowego, ale nie wiesz, czy to opłacalna inwestycja? Pamiętaj, że ubezpieczenie OC nie ochroni cię, gdy podczas wyprawy przytrafi ci się awaria, ani gdy ktoś ukradnie twój samochód. Nieprzewidziane zdarzenia potrafią popsuć każdy wyjazd, dlatego warto się zastanowić, jak im przeciwdziałać. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje assistance krótkoterminowe gwarantujące pomoc w podróży, dlatego nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem dobranego do twoich potrzeb produktu.
Z assistance krótkoterminowym kierowca nie musi obawiać się awarii pojazdu czy kolizji. Może liczyć na holowanie niesprawnego auta, podstawienie samochodu zastępczego, a jeśli się uda, na naprawę na miejscu zdarzenia.
Ubezpieczyciel często jako awarię traktuje również brak paliwa, dlatego właściciel pojazdu nie musi się obawiać sytuacji, w której dalszą podróż uniemożliwi pusty bak. Polisa assistance zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa w drodze, daje pewność, że pasażerowie dotrą do celu.
Taką ochronę możesz zyskać nawet w kilka minut, jeśli wykorzystasz
kalkulator OC i AC. Nie tylko porównasz oferty assistance u różnych ubezpieczycieli, ale także kupisz wybraną polisę nawet tuż przed samym wyjazdem.
Jak skorzystać z ubezpieczenia assistance?
Aby skorzystać z ubezpieczenia assistance, wystarczy zadzwonić na numer Centrum Alarmowego, który znajduje się na polisie i stronie internetowej ubezpieczyciela. Konsultant zapyta o numer polisy, aby zweryfikować, jaką pomoc może zaoferować. Następnie rozpocznie procedurę organizowania wsparcia.
Kierowca, któremu przytrafiła się awaria lub kolizja, musi podjąć odpowiednie kroki – przede wszystkim powinien oznaczyć miejsce zdarzenia, a jeśli to możliwe usuwając samochód z drogi. Musi też określić swoje położenie i spróbować zdiagnozować usterkę, aby podać te informacje podczas rozmowy z konsultantem Centrum Alarmowego. Ten zapyta o:
· numer rejestracyjny i VIN samochodu,
· markę i model pojazdu,
· nazwisko,
· adres,
· numer telefonu kierowcy (ewentualnie pasażerów),
· informacje na temat polisy.
Kiedy ubezpieczenie assistance nie zadziała?
Czy zawsze można skorzystać z ubezpieczenia assistance? Kupując polisę, należy zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia odpowiedzialności zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – znajdziesz tam informacje o tym, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. Wyłączenia najczęściej dotyczą zdarzeń związanych z działaniem siły wyższej jak powódź, huragan. Zdarza się również, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania na pokrycie kosztów usług, jakie poniósł kierowca działając bez porozumienia z konsultantem towarzystwa – nie jest to jednak regułą. Polisa może także nie zadziałać, jeśli awaria pojazdu była spowodowana jego złym stanem technicznym.
Warto pamiętać, że ubezpieczeniem assistance nie zostanie objęty każdy rodzaj pojazdu – wiele towarzystw rezygnuje z oferty assistance dla samochodów ciężarowych i dostawczych.
Koszt assistance krótkoterminowego
Najczęściej zadawane pytanie dotyczące ubezpieczenia krótkoterminowego dotyczy ceny polisy. Trzeba pamiętać, że jest to zawsze kwestia indywidualna. Ubezpieczyciel za każdym razem bierze pod uwagę takie czynniki jak zakres ochrony, zakres terytorialny, limit kilometrów holowania, a także czas trwania ochrony.
Ubezpieczenie na kilka dni może kosztować nieco ponad 50 zł.
Zastanawiasz się, czy warto zakupić assistance krótkoterminowe? Jeśli planujesz podróż za granicę własnym samochodem, rozważ dodatkową ochronę na wypadek awarii czy kolizji. Pamiętaj też, że każdemu może się przytrafić kradzież pojazdu – również w takiej sytuacji będziesz mógł skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.
Ważne, aby każdy kierowca wiedział, że może wybrać dobrowolną polisę – ubezpieczenie OC nie ochroni go przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Warto pomyśleć o dodatku jak AC, assistance czy choćby ubezpieczenie opon. Assistance krótkoterminowe pozwoli Ci na kontynuację podróży – własnym, sprawnym autem lub samochodem zastępczym. To gwarancja spokojnej i bezpiecznej podróży, nawet jeśli pojawią się niespodzianki.
Zdjęcia źródłowe: archiwum, Sippakorn Yamkasikorn /unsplash; kolaż: studio.kdk.pl