Obowiązkowe wyposażenie motocykla – co mówią przepisy?
Motocykl, jak każdy inny pojazd mechaniczny, aby zostać dopuszczonym do ruchu, musi spełniać określone przepisami wymagania.
Informacje o tym, jak powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie motocykla znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W myśl przepisów każdy motocykl musi posiadać ważną homologację wystawioną przez Europejską Komisję Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych lub przez Unię Europejską. Homologacja dopuszczona w Europie oznaczona jest symbolem E lub e. Przyznana zostaje ona pojazdom, które spełniają określone wymagania, czyli są wyposażone w:
· prędkościomierz i drogomierz (licznik kilometrów) znajdujące się w polu widzenia kierowcy;
· lusterka – minimum jedno lusterko zewnętrzne znajdujące się po lewej stronie motocykla, a w przypadku gdy motocykl
rozwija prędkości większe niż 100 km/h, dwa lusterka (lewe oraz prawe);
· sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie (poziom dźwięku przynajmniej 87 dB);
· błotniki, których szerokość nie jest mniejsza niż szerokość opony;
· tłumik wydechu o odpowiednim poziomie hałasu – dla motocykla o pojemności silnika do 125 cm3 jest to nie więcej niż 94 dB, dla pojazdu z silnikiem o pojemności ponad 125 cm3 jest to 96 dB;
· dwa niezależne hamulce – każdy działający przynajmniej na jedno z kół (przednie koło i tylne);
· opony pneumatyczne, które są dostosowane do nacisku kół i odpowiadają wytycznym producenta;
· urządzenie zabezpieczające motocykl przed ingerencją osób trzecich;
· dobrze widoczną tablicę rejestracyjną z tyłu;
· podpórkę umożliwiającą stabilne ustawienie motocykla;
· podnóżki dla kierującego i pasażera oraz uchwyt dla pasażera.
Wyposażenie motocykla – światła
Wspomniane przepisy mówią również o tym, w jakie światła powinien być wyposażony motocykl.
Istotne jest, aby lampy motocyklowe miały homologację. W myśl polskiego prawa, obowiązkowe światła jednośladu to:
· światła mijania, czyli inaczej krótkie;
· światła drogowe, czyli długie;
· światła hamowania (stop);
· kierunkowskazy przednie i tylne;
· oświetlenie tablicy rejestracyjnej;
· światła pozycyjne tylne;
· światła odblaskowe tylne (inne niż trójkąty).
Dodatkowo motocykl może być wyposażony w światła przeciwmgielne przednie oraz tylne, a także odblaski przednie i tylne, światła awaryjne oraz do jazdy dziennej.
Aby zgodnie z przepisami poruszać się po drogach publicznych motocyklem z bocznym wózkiem, trzeba również zadbać o jego oświetlenie. Obowiązkowe są
światła pozycyjne przednie i tylne, odblaskowe tylne oraz kierunkowskazy.
Dodatkowe wyposażenie motocykla – jak zadbać o bezpieczeństwo?
Choć nie jest to obowiązkowe wyposażenie motocykla, warto o nie zadbać, ponieważ zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podróżujących jednośladem.
Mowa przede wszystkim o apteczce, najlepiej takiej, którą można przypiąć na pas. Zarówno kierujący motocyklem, jak i jego pasażer są przecież narażeni na różnego rodzaju kontuzje, uszkodzenia ciała znacznie bardziej niż podróżujący samochodami. Co powinno znaleźć się w apteczce? Podstawowe wyroby medyczne, które umożliwią udzielenie pierwszej pomocy:
· lateksowe rękawiczki ochronne;
· chusta trójkątna;
· bandaż, kompresy i plastry;
· preparaty dezynfekujące;
· nożyczki.
Dodatkowo można zaopatrzyć się również w koc termiczny, czyli folię NRC oraz maseczkę do przeprowadzania sztucznego oddychania (do wykonywania oddechów ratowniczych).
Co jeszcze przyda się motocykliście?
Tak jak nie ma obowiązku posiadania apteczki, tak niezbędna nie jest kamizelka odblaskowa. Warto jednak mieć przy sobie i jedno i drugie.
Przydatnym akcesorium jest także trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Trójkąt przyda się, gdy maszyna zostanie unieruchomiona na drodze – pojazd będzie dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego nawet po zmroku i przy gorszych warunkach pogodowych.
Warto też pamiętać, że do pożaru może dojść nawet na skutek niegroźnej kolizji, dlatego gaśnica z całą pewnością powinna stanowić element wyposażenia motocykla.
A co z kamizelką odblaskową? Znacznie zwiększa ona widoczność motocyklisty na drodze, co oczywiście przekłada się na bezpieczeństwo jadącego. Co więcej, nie zajmuje ona dużo miejsca, można szybko i w prosty sposób ją zdjąć i schować.
Alternatywą dla kamizelki jest szarfa odblaskowa.
Zdjęcie: Salvatore Tonnara /unsplash
Obowiązkowe wyposażenie motocyklisty
Wiesz już, jak wyposażyć swój pojazd, aby w zgodzie z przepisami i bezpiecznie poruszać się po drogach. A jakie jest obowiązkowe wyposażenie jadącego motorem?
Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, iż każdy kierujący motocyklem, a także jego pasażer, musi mieć kask. Na tym w zasadzie kończą się wymagania prawne. Co istotne, kask ochronny należy zakładać zarówno na dłuższe, jak i krótsze wyprawy, bliższe i dalsze trasy. Odległość czy prędkość nie mają znaczenia – kask to obowiązkowe wyposażenie motocyklisty.
Art. 40 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, iż kask ochronny musi odpowiadać właściwym warunkom technicznym.
Choć nie zostało sprecyzowane, jaki miałby być to rodzaj kasku, jedno jest pewne, musi on posiadać certyfikat ECE R22-05. Motocyklista może więc wybrać model otwarty, integralny, szczękowy, terenowy, byle tylko spełniał on wymogi normy bezpieczeństwa.
Dodatkowe wyposażenie motocyklisty
Obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty jest kask ochronny, większość kierujących jednośladami decyduje się jednak również na zakup profesjonalnego stroju.
Najważniejszym powodem jest zwiększenie bezpieczeństwa – wzmocniona kurtka i spodnie chronią newralgiczne miejsca podczas upadku. Na wybór odpowiedniego stroju warto poświęcić nieco czasu – kurtka powinna być dobrze dopasowana, z wzmocnieniami na kręgosłupie, łokciach, barkach, klatce piersiowej. Dobrze, jeśli ma system zamykanych otworów wentylacyjnych.
Wybierając spodnie, warto zwrócić uwagę, by były wykonane z materiału odpornego na przedarcie, z wzmocnionymi szwami, ochraniaczami bioder i kolan. Alternatywą dla kurtki i spodni jest kombinezon motocyklowy.
Ważnym elementem stroju motocyklisty są również buty i rękawice. Mają one chronić stopy i dłonie przed urazami, otarciami. Oczywiście przydatna będzie również kominiarka, chusta docieplająca szyję, koszulka termoaktywna, a także pas nerkowy. Odpowiednio dobrany strój na motocykl zadba o komfort termiczny podróżującego, a jednocześnie ochroni go w razie upadku.
Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty w Europie
Jeśli masz motocykl, możesz nim podróżować po całym świecie. I rzeczywiście, wiele osób wyjeżdża na wyprawy wakacyjne np. do krajów Europy. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym państwie. Pozwoli to uniknąć nieporozumień podczas ewentualnej kontroli. Dlaczego to takie ważne? Choć w Polsce nie ma obowiązku wożenia apteczki, jest ona wymagana w Czechach, Chorwacji, Słowacji, Włoszech. Dobrze jest mieć ją przy sobie, podobnie jak kamizelkę odblaskową oraz komplet zapasowych żarówek.
Jeśli podróżujesz do kraju, który podpisał Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, możesz być spokojny.
Dzięki temu porozumieniu, motocykl zarejestrowany w Polsce musi spełniać wymogi polskich przepisów, nie zaś przepisów państwa, na którego terenie właśnie się znajduje. Spis państw, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej, znajdziesz na stronie rządowej gov.pl.
Obowiązkowe wyposażenie motocykla to nie wszystko. Zadbaj o OC
Właściciel motocykla musi nie tylko zająć się skompletowaniem obowiązkowego wyposażenia, ale także wykupieniem polisy OC.
Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe, podobnie jak samochodu. W myśl przepisów każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne OC – tylko wtedy będzie mógł poruszać się legalnie po drogach publicznych. Za brak polisy na kierowcę zostanie nałożona kara finansowa.
Jak znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie OC? Pomocny będzie
kalkulator OC i AC, dzięki któremu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz oferty wielu towarzystw.
Pamiętaj, że zakres OC jest zawsze taki sam, dlatego wybierając polisę możesz kierować się ceną.
OC to podstawa i konieczność, ale nie koniec możliwości. Kierowca motocykla może zdecydować się również na dodatkową ochronę w postaci assistance. To polisa, która przyda się w przypadku zdarzeń losowych jak np. awaria pojazdu.
Zakres ubezpieczenia najczęściej obejmuje pomoc techniczną, medyczną, informacyjną, ale też tzw. pomoc w podróży (zorganizowanie noclegu czy umożliwienie kontynuowania podróży).
Niezależnie od tego, czy chcesz kupić tylko polisę OC, czy też szukasz dodatkowych produktów, możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i szybko przeanalizować propozycje największych TU. Wystarczy wejść na rankomat.pl, odszukać kalkulator ubezpieczeń i podać wymagane dane. Po kilku minutach otrzymasz informacje o dostępnych ofertach.
Jeśli masz prawo jazdy na motocykl i lubisz spędzać czas na swoim jednośladzie, musisz zadbać, by był on wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami, by spełniał wymogi techniczne. Wiesz też, że potrzebny ci kask, który z kolei musi mieć odpowiednią homologację. Przygotowując się do jazdy jednośladem, zadbaj o dodatkowe wyposażenie – apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, komplet żarówek. Choć nie są one wymagane przepisami, na pewno zwiększą komfort podróżnych i dadzą im poczucie bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Harley Davidson /unsplash