Styczeń
Oddajemy samochód do serwisu. Jak wyglądają procedury
Każdy użytkownik samochodu, prędzej czy później, stoi przed sytuacją w której musi skorzystać z usług serwisu. Jak wyglądają procedury
przyjęcia, diagnostyki i naprawy? Czy serwis może wykonać naprawę bez akceptacji z naszej strony?
Luty
Eunos Cosmo - Gran turismo z wirującymi tłokami pod maską
Pod koniec lat 80. Mazda powołała do życia trzy przeznaczone wyłącznie na japoński rynek marki. Jedna z nich nosiła nazwę Eunos i była skierowana do klientów oczekujących od samochodu zarówno luksusu, jak i przyjemności z prowadzenia. W jej gamie szczególnie wyróżniał się topowy model mający postać dużego, prestiżowego i zaawansowanego technicznie coupé o „imieniu” Cosmo.
Marzec
Zastawienie prywatnego miejsca parkingowego
Masz wykupione lub wynajęte miejsce parkingowe, a nie możesz na nim zaparkować, bo ktoś notorycznie je blokuje? Sprawdziliśmy co możesz zrobić zgodnie z przepisami.
Kwiecień
Kiedy wyważać koła? Co daje wyważanie z testem drogowym
W trakcie wymiany opon proponowane nam jest wyważanie kół. Jaki ma to cel, czy należy to robić za każdym razem i kiedy
szczególnie jest zalecane? Do rozmowy na powyższy temat zaprosiliśmy eksperta w tej dziedzinie pana Grzegorza Mistarz z firmy Harp.
Maj
Gwarancja, a auto zastępcze
Czy i kiedy w przypadku awarii samochodu możemy liczyć na zaproponowanie samochodu zastępczego? Czy serwis w przypadku gwarancji ma obowiązek zapewniania klientowi innego środka transportu? Czy możemy liczyć na jakieś dodatkowe zadośćuczynienie?
Czerwiec
6 objawów działania klimatyzacji, tych dobrych i tych złych
Klimatyzacja w samochodzie - zapomniana zimą (to błąd), za to nieoceniona latem. Bez względu czy jest manualna, automatyczna, dwu czy czterostrefowa, ma takie samo działanie. Również jej defekty są identyczne. Do rozmowy o jej prawidłowych zachowaniach jak i tych związanych z usterką zaprosiliśmy eksperta z wieloletnim doświadczeniem, pana Tomasza Dziadur, kierownika Bosch Car Service w firmie Transbud Nowa Huta.
Lipiec
Test Renault Trafic Kamper 2.0 dCi 170 KM we1n224 2021 lk - Wolność w czasach COVID-u
Na początek główne zastrzeżenie: cały poniższy tekst został napisany z perspektywy osoby, która z karawaningiem nie miała wcześniej nic wspólnego, dla podobnie niewtajemniczonych osób. Dlatego zacznijmy od definicji – w dużym uproszczeniu kampervan odróżnia się od kampera tym, że za podstawę służą tutaj po prostu auta dostawcze (zarówno w wersjach osobowych jak i towarowych), a ich zabudowa sprowadza się do wyposażenia wnętrza i opcjonalnej modyfikacji dachu. Tymczasem kampery powstają jako indywidualna zabudowa na podwoziu pojazdu dostawczego.
Sierpień
Bezpieczne uruchamianie auta po długim postoju
Aby jak najdłużej zachować samochód w dobrej kondycji należy go systematycznie użytkować, do tego bowiem został stworzony. Nie wszyscy jednak jeżdżą swoimi pojazdami przez okrągły rok, rezygnując z ich eksploatacji np. w okresie zimowym. Zdarza się też, że auto stoi bezczynnie kilkanaście miesięcy, a nawet znacznie dłużej. Jak bezpiecznie uruchomić je po tak długim postoju? Na jakie podzespoły zwrócić uwagę? Co bezwzględnie wymienić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Wrzesień
Taryfikator mandatów na 2022 rok. Przeczytać, zachować i oby nigdy się nie przydał
30 grudnia 2021 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Innymi słowy: nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Do zapoznania się z nim oraz wdrożenia go, Prezes Rady Ministrów dał całe dwa dni, gdyż zaczął on obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
Październik
Kontrola emisji spalin podczas okresowego badania technicznego pojazdu
Na skutek usterki technicznej bądź naturalnego wyeksploatowania silnik samochodu może emitować ponadprzeciętną ilość szkodliwych substancji. Wykrywanie odstępstw od przyjętych w tym zakresie norm to zadanie stacji kontroli pojazdów, które podczas okresowego badania technicznego mają obecnie obowiązek sprawdzać emisję spalin. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju jednostki napędowej inne są nie tylko metody pomiaru i sprzęt pomiarowy, ale także mierzone parametry.
Listopad
Aparatura wtryskowa silników wysokoprężnych
Silnik Diesla, podobnie jak każdy tłokowy silnik spalinowy, potrzebuje do pracy powietrza oraz paliwa, które w odpowiednich proporcjach zostają dostarczone do komór spalania. Za doprowadzenie powietrza odpowiada układ dolotowy, natomiast podaniem paliwa zajmuje się zespół komponentów określanych jako aparatura wtryskowa. Warto jednak zauważyć, że pod tym pojęciem kryje się kilka rozwiązań konstrukcyjnych. Na przestrzeni lat aparatura wtryskowa uległa bowiem pewnym modyfikacjom i udoskonaleniom podyktowanym rosnącymi wymogami dotyczącymi kultury pracy, zużycia paliwa i norm emisji spalin.
Grudzień
Lotos sprzedany. Co to oznacza dla kierowców [lista stacji]
To już pewne. Orlen przejmuje Lotos, jednak nie cały. Część hurtowa Lotos Paliwa zostanie sprzedana Saudi Aramco, a część dotychczasowych stacji Lotos będzie działać pod szyldem Orlenu. Reszta trafi do Grupy MOL. Co to oznacza dla klientów.